אפוטרופוס

    למען זכויות החסויים בישראל

 

דוחות גופים ממלכתיים

כתבות בעיתונות

עדויות אישיות

הצטרפות למאבק

 

 

עדויות וסיפורים אישיים

 

גניבת כספי ירושה של חסויים יתומים על ידי אפורופוסים, כולל אפוטרופוסים בעמדות ציבוריות בכירות (במקרה הזה האופטרופוס סגן ראש עיריית בת ים)

(מתוך הכתבה "חסוי כן, שמור לא", מעריב)

 

"בתשעה בפברואר 98' עלה סגן ראש עיריית בת ים, יצחק טורק, על דוכן העדים בבית משפט השלום בתל אביב. הוא היה מתוח וחיוור. היו לו סיבות טובות לכך.

דני (שם בדוי), כיום בן 28, אומץ בינקותו על ידי זוג חשוך ילדים מבת ים. כשהיה בן ארבע מת אביו המאמץ ובגיל תשע מתה גם אמו. שנה לאחר מכן, כשבית המשפט הגדירו 'חסוי', מונה טורק לנהל את הרכוש שהותירו אחריהם הוריו המאמצים. בתו של טורק – שכבר אז היה איש רב השפעה בבת ים וכיהן כראש המועצה הדתית בעיר – היתה עם דני באותו גן ילדים. משרדי המועצה הדתית שכנו בזמנו סמוך לבית הוריו של דני. טורק, שהכיר את הילד היתום, התנדב לשמש אפוטרופוס על הרכוש שהותירו לו הוריו...

המחאה בסך 48,447 שקל, שקיבל טורק לפקודתו בגין השכרת דירתו של דני, לא הוכנסה לחשבון האפוטרופסות. 'הכנסתי, באמת שהכנסתי', טען טורק באולם בית המשפט. בדיקה שנערכה בחשבון האפוטרופסות, בידי רואה חשבון מוסכם על שני הצדדים, גילתה שלא נכנס לחשבון סכום שכזה...

טורק, התברר, העביר על דעת עצמו 1,800 שקל מחשבונו של דני ל"קרן צדקה", שהוא אחד מבעלי זכות החתימה בחשבונותיה...

טורק נשאל מדוע לא השאיר את הכסף בחשבון של דני. הוא לא ידע להשיב והודיע לבית המשפט כי יחזיר לו את הסכום. דני ממשיך לחכות.

כשהסתיים הדיון והשניים יצאו מהאולם, סינן טורק לעברו של דני: 'בשביל מה אתה עושה את כל הבלאגן הזה? תבוא למשרד שלי ונגמור את הסיפור בלי עורכי דין'."