אפוטרופוס

    למען זכויות החסויים בישראל

 

דוחות גופים ממלכתיים

כתבות בעיתונות

עדויות אישיות

הצטרפות למאבק

 

 

עדויות וסיפורים אישיים

 

גניבת קצבאות הנכות של נכי צה"ל, חוסר פיקוח וחוסר טיפול בתלונות נגד אפוטרופוסים

(מתוך הכתבה "השוד הקל ביותר בישראל", ידיעות אחרונות)

 

"מנחם, 46, יושב על הספה בדירת שכנתו... אמו המאמצת, שמונתה לאפוטרופוס שלו הגיעה בבוקר... מתוך הבית נשמעו צעקות, שלא נפסקו במשך שעות. אחרי שהלכה, סיפר מנחם שאמו כעסה עליו בגלל שהתלונן עליה... הוא הוכרז כנכה צה"ל. אמו המאמצת מונתה לאפוטרופוס שלו. הוא הוגדר כפסול דין ולא ידע מה משמעות הדבר... החוק מטיל חיסיון על כל פרטי החוסה, כללי ורפואי. חסוי לא יכול להגיש, למשל, תביעה, מבלי שהאפוטרופוס יחתום לו על ויתור סודיות. במקרים רבים, במיוחד כשמדובר בתלונה נגד האפוטרופוס, הוא לא ימהר לחתום.

סמוך להכרזתו כפסול דין לקה מנחם באירוע מוחי, ואחר-כך בשיתוק חלקי, ועבר סדרת ניתוחים. מצבו הלך והחמיר, וסל השירותים שקיבל ממשרד הביטחון הלך וגדל. אבל מנחם, לטענתו, לא רואה את הכסף. בעיקר הוא מתלונן, שהפכו אותו לאסיר בביתו-שלו. לא מוציאים אותו כמעט מהבית, המטפלת שהרגיש איתה בנוח פוטרה, במקומה קיבל מטפלים... שפולשים לפרטיות שלו ומביאים כל מיני קרובי משפחה לטפל בו.

'במצב כזה אין חשק לחיות... אם רוצים להמית אותי, שיהרגו אותי. אלה לא חיים'.

מנחם ניסה מספר פעמים, באמצעות שכנה[...] להגיש תלונות על יחס המטפלים, על[...] אמו. התלונות, לטענתו, לא טופלו כראוי. על-פי החוק חייב האפוטרופוס לפתוח חשבון לחסוי על שמו. אמו[...] לא עשתה זאת, והקיצבה שלו ממשרד הביטחון, 5,500 ₪ בממוצע לחודש, נכנס לחשבונה הפרטי.

מהאפוטרופוס הכללי נמסר[...] כי למעט דו"ח אחד, שנמצא בלתי תקין, לא הגישה אמו של מנחם דו"חות במשך 12 שנה. "